Rozhovor s Lucií Macháčkovou o tom, jak se stát stand-up komičkou

Lucie je má dlouholetá kamarádka ze střední školy. Je to zajímavá osobnost, ve které se snoubí kreativitstka s perfekcionistkou, což je zajímavá kombinace. Pamatuju se, jak jsme spolu chodily „bohemičit“ každé pondělí po škole. Což prakticky spočívalo v tom ovínit se v ten nejneobvyklejší den a čas a probírat hluboká životní témata a postoje. Každá jsme se posunuly někam, ale jsem pyšná na to, co teď Luc je. Big fan!

S Lucií si povídala Veronika Biskupová v Praze o tom, jaké to je začít dělat stand-up comedy a co to přináší.

Verča: Jak vypadá tvoje stand-up vystoupení?

Lucie: Stand-up comedy mě hodně nabíjí. Stand-up dělám česky i anglicky. Nevyprávím historky. U mě je to založené na jazyce a slově. Je to taky hodně o sdílení. Když odcházíš z podia, tak by lidé měli o tobě něco vědět. Ne odkud jsi, ale jak vnímáš svět nebo jaká jsi, prostě něco osobního.

V: Co děláš kromě stand-up comedy?

L: Pracuju v České televizi jako dramaturgyně self-promotion na dětském kanálu Déčko. Připravuju všechny mimopořadové věci tzn. kampaně, upoutávky, někdy nějaké minipořady.

LUCKA3

 

V: Ještě by mě zajímalo, jak dlouho už to děláš a kam bys v tom chtěla dojít? Co je tvůj sen?

L: Tohle dělám rok na Déčku. Předtím jsem podobnou práci dělala pro ČT 1. Tohle mě baví víc. Je to nový kanál a nebylo tam nic zažitého, tím pádem byla větší možnost to nastavit. Mě se na tom líbí, že je tam prostor pro zajímavé projekty, které by se na velkých kanálech neuchytily. Např. udělat celoroční výtvarnou soutěž pro děti. Udělat akci, že bandě dětí z animačního kroužku necháš půl roku dělat identy. Vznikly krásné barevné identy na téma duhový svět a celý ho dělaly ty děti. Mají nápady, co by dospělí neměli.

V: Jak ses dostala k té stand-up comedy? A jak to souvisí nebo nesouvisí s tvojí prací?

L: Já myslím, že to právě nesouvisí vůbec. K stand-up comedy jsem se dostala v Anglii, kde jsem studovala asi rok. Někdo mě pustil nějaké DVD a já jsem z toho byla nadšená. Zaujalo mě na tom, že je tam velká O2 Arena a přijde tam jeden člověk, který na nic nehraje ani nezpívá, a jenom svým slovem a projevem dostane do kolen 20 000 lidí. Utáhne hodinu a půl skvělou show. Tak od té doby jsem stand-up junkie. Jak někdo sleduje množství seriálů, tak já sleduju i úplně neznáme stand-up komiky. Ráda chodím na živou stand-up, protože ta síla tam je elektrizující. Ale nikdy jsem si nemyslela, že bych to mohla dělat já sama. Nikdy jsem se necítila jako performer. Jsem vystudovaná scénáristka a cítím se nejlíp, když píšu doma za stolem. Když to tady začali dělat v Praze kluci z Underground Comedy, tak jsem se na ně byla podívat a řekla jsem si, že bych to mohla zkusit taky. Je to rozdíl, když vidíš takový velký prostor pro 20 000 lidí, tak si říkáš, že to nedokážeš, ale pak jdeš do nějakého menšího klubu, kde je pár židlí a mikrofon a říkáš si, že bys to zkusit mohla. Když jsem měla svůj první open mic, tak jsem zjistila dvě věci. Za prvé, jak je to strašně těžké a za druhé, že je to prostě droga. Že když tam stojíš a řekneš vtip a rozesměješ ty lidi, že je to naprosto elektrizující zkušenost. Prostě tam přijdeš a pobavíš úplně cizí lidi. Říká se, že když se to daří, tak je to lepší než sex a když to jde blbě, tak je to hrozný, protože se to nedá zamaskovat, nemáš se za koho schovat, jsi tam sám.

LUCKA4

V: To zní úplně neuvěřitelně. Mě jde trochu mráz po zádech. Jak z toho pozitivního, tak i z toho negativního.

L: Ta polarita je tam neuvěřitelná. To není nikdy tak, že si řeknu: jo bylo to celkem dobrý. Buď je to super nebo je to špatný. Ale každopádně to víš. A víš to hned. To se mi na tom líbí. Moje ambice je se co nejvíc věnovat humoru. Líbilo by se mi dělat víc věcí současně, třeba věnovat se i rozhlasu a tak. Ale nelíbí se mi, že něco napíšeš, někam to pošleš, pak se dva měsíce nic neděje. A pak ti možná někdo něco napíše, že třeba jo a pak se další měsíce nic neděje.  Ale ty nevíš, jestli je to dobré nebo špatné nebo jak. Takhle přijdeš před lidi a oni se buď smějou nebo nesmějou. To je celá věda. Ta jednoduchost mě na tom baví nejvíc.

V: Jak by ses chtěla prezentovat na Sami za sebe?

L: No já mám svoji vlastní FB stránku. A  každý den tam píšu jeden vlastní vtip. Někdy to bude dobrý a někdy špatný (smích).

 

autoři fotek: Underground Comedy

Co si o tom myslíš?

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s